Na czym polega międzynarodowy transport zmarłych?

Ocena
0.00

Zdarza się, że osoba z Polski wybiera się za granicę w celach zarobkowych, turystycznych czy leczenia i tam kończy swoje życie. W takiej sytuacji najbliżsi chcą sprowadzić ciało do kraju, ale proces ten nie jest prosty ani tani. W niniejszym artykule przybliżymy zagadnienie międzynarodowego transportu zmarłych oraz aspekty jego organizacji.

 Formalności związane z międzynarodowym transportem zmarłych 

Transport zwłok czy prochów z jednego kraju do drugiego wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Przed przewiezieniem ciała do Polski, rodzina musi zgłosić śmierć do konsulatu RP w danym kraju oraz uzyskać stosowne dokumenty potwierdzające przyczynę zgonu i zezwolenie na ekshumację oraz transport. Następnie trzeba skontaktować się z lokalnym zakładem pogrzebowym, który przygotuje zwłoki do przewozu - zabalsamuje, umieści w trumnie i specjalnej skrzyni transportowej. W niektórych przypadkach wymagane jest zabezpieczenie ciała w szczelnym opakowaniu, aby zapobiec ewentualnym wyciekom substancji biologicznych.

Koszty organizacji międzynarodowego transportu zmarłych

Sprowadzenie zmarłego z zagranicy do Polski wiąże się ze znacznymi kosztami. Na ich wysokość wpływa wiele czynników, takich jak odległość, rodzaj transportu, opłaty za balsamację oraz ewentualne przechowanie zwłok przed przewiezieniem. Najtańszy jest transport drogowy – jego koszt kształtuje się na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od odległości. Transport lotniczy jest znacznie droższy, ale w przypadku długich dystansów może być jedyną opcją. Warto pamiętać, że koszty te mogą być częściowo pokryte przez ubezpieczenie turystyczne lub na życie, jeśli zmarły posiadał takie polisy. 

Rola zakładu pogrzebowego w procesie transportu 

W Polsce funkcjonuje wiele zakładów pogrzebowych specjalizujących się w międzynarodowym transporcie zmarłych w Krapkowicach. Współpracują one z partnerami zagranicznymi oraz konsulatami, aby pomóc rodzinom w załatwieniu wszelkich formalności związanych ze sprowadzeniem zwłok lub urny z prochami. Warto wybrać taką firmę, która posiada doświadczenie w transporcie z konkretnego kraju i może doradzić w kwestii przepisów, o których trzeba pamiętać przy organizacji repatriacji. Dobry zakład pogrzebowy pomoże również w organizacji pogrzebu oraz załatwieniu wszelkich spraw związanych z biurokracją już po przyjeździe ciała do Polski.

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zdarza się, że osoba z Polski wybiera się za granicę w celach zarobkowych, turystycznych czy leczenia i tam kończy swoje życie. W takiej sytuacji najbliżsi chcą sprowadzić ciało do kraju, ale proces ten nie jest prosty ani tani. W niniejszym artykule przybliżymy zagadnienie międzynarodowego transportu zmarłych oraz aspekty jego organizacji. Formalności związane z międzynarodowym transportem zmarłych Transport zwłok czy prochów z jednego kraju do drugiego wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Przed przewiezieniem ciała do Polski, rodzina musi zgłosić śmierć do konsulatu RP w danym kraju oraz uzyskać stosowne dokumenty potwierdzające przyczynę zgonu i zezwolenie na ekshumację oraz transport. Następnie trzeba skontaktować się z lokalnym zakładem pogrzebowym, który przygotuje zwłoki do przewozu - zabalsamuje, umieści w trumnie i specjalnej skrzyni transportowej. W niektórych przypadkach wymagane jest zabezpieczenie ciała w ...