Zawód mechanika samochodowego - jakie ma wady i zalety?
Niezależnie od tego, jaki zawód zdecydujemy się wykonywać, będziemy musieli liczyć się z jego dobrymi, jak i złymi stronami. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku mechanika samochodowego. Wielu młodych mężczyzn decyduje się na kształcenie w tym kierunku, w związku ze swoim zamiłowaniem do motoryzacji. Oczywiście jest to duży plus, gdyż posiadana pasja powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze zawodu. Mimo to należy być także przygotowanym na pewne wady. Poniższy tekst wszystko wyjaśnia.
Zawód mechanik samochodowego — jak go zdobyć?
Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej czy też technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent w tej dziedzinie odkrywają przykładowo w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest dodatkowo samoukami.
Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie przeprowadzać tego typu naprawy samodzielnie. Dla pracodawcy najważniejsze są umiejętności. Zawód lub tytuł da się uzyskać w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami to się nie uda. Ten czynnik jest najistotniejszy.
Czym zajmuje się mechanik samochodowy?
Na to pytanie pierwszą odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed przeprowadzeniem napraw specjalista musi rozpoznać awarię. Czasem jego zadanie na tym się kończy.
Mechanik powinien być w stanie współpracować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.
Z czym zmaga się mechanik samochodowy w swojej pracy?
Ciężar, którym charakteryzują się samochody jak również ich rozmiary, powodują, że to mechanik nadzwyczaj często powinien dostosować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tej przyczyny bardzo często odbywa się w pozycji leżącej pod pojazdem, stojąc z głową skierowaną w górę pod samochodem i w kanale warsztatowym bądź w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.
Zdrowy kręgosłup może być koniecznością, żeby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są bardzo ciężkie. Ich instalacja może wymagać znacznej siły i odpowiedniej kondycji. Należy uważać i zabezpieczać się przed tym, ażeby nic nie przygniotło nam ręki.
Jakie są zalety i wady zawodu mechanika samochodowego?
Zawód mechanika przede wszystkim nie jest monotonny. Nowe wyzwania to codzienność dla mechanika. Każdy dzień przynosi mu inne auta, inne usterki i inne zadania do wykonania. To wszystko daje mechanikowi możliwość stałego poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności. Jeśli mechanik podchodzi ambitnie do swojej pracy, to z pewnością będzie tych nowych kompetencji stale pożądał i będzie odczuwał dużą dumę po każdym z sukcesem zakończonym zleceniu.

Ile zarabia mechanik samochodowy?
Niestety dużym minusem zawodu mechanika jest ciągła styczność ze smarami, które ciężko jest domyć oraz z substancjami toksycznymi, które mogą powodować alergie skórne. Decydując się na pracę w warsztacie, musimy liczyć się z często nienormowanym czasem pracy, koniecznością zostawania po godzinach i dość sporym wysiłkiem fizycznym. Mechanik musi także mierzyć się z klientami, którzy są niecierpliwi i bardzo wymagający. To wymaga sporo opanowania i żelaznych nerwów.