Jaka maszyna do szycia dla osoby początkującej?

Ocena
0.00

Jeżeli pragniesz szyć, z pewnością przyda ci się maszyna do szycia. Rynek oferuje ogromną liczbę różnorodnych maszyn, więc warto poznać je wszystkie, a potem zdecydować się na taką, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Żadna maszyna nie robi wszystkiego, dlatego może się okazać, że będziesz potrzebował więcej niż jednej. Zacznij szyć i tworzyć, na pewno szybko będziesz czerpać z tego radość!

Stebnówka – najprostsza maszyna do szycia

Wydawałoby się, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma ona jedynie jeden ścieg, prosty. Małą ilość funkcji wynagradza jednak solidność, moc i bardzo dobra jakość wykonania. To właśnie stebnówkę używa się do szycia skór bądź innych grubych lub twardych materiałów. Doskonale sprawdza się do szycia torebek i plecaków. Ten typ maszyny można znaleźć u szewca albo kaletnika.

Maszyna wielofunkcyjna

Obecnie jest to najmodniejsza z maszyn do szycia w domu. Do wyboru jest kilka rodzajów ściegów. W zależności od typu taka maszyna może być mechaniczna lub elektroniczna – komputerowa, w której wybór typu, długości oraz szerokości ściegu konfiguruje się za pomocą panelu elektronicznego. Mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł i przycisków, za to zaletą jest niższa cena. Liczba programów i ściegów jest zróżnicowana w zależności od modelu, może ich być kilka czy też kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających granicę materiału. Jest używana do łączenia, wykańczania i obszywania tkanin oraz dzianin. Tego typu maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery lub pięć nitek, z których każda przechodzi przez swój niezależny chwytacz. To doskonałe uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet jeśli jest ona zaopatrzona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż, który zrównuje i ścina brzegi obszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej nazywany renderką

Renderka pozwala na stworzenie ściegu drabinkowego, który solidnie oraz efektownie łączy materiały, w szczególności dzianiny. Stosunkowo podobny do overlocka, pozwala jednak przeszywanie materiału nie po brzegu, lecz po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Tego typu wykończenie posiada większość dostępnych w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni oraz brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka i coverlocka, to jest kombajn! Bardzo dobry sprzęt dla osób, które szyją dużo i często, przede wszystkim dzianiny. Taka maszyna często ma również funkcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Nie zajmuje dużo więcej miejsca niż overlock. Dzięki ogromnym możliwościom doboru ściegów, wyboru przeróżnej liczby nitek i igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecięcych spodenek, ciekawych sukienek, po bluzy z kapturem o skomplikowanej konstrukcji.

Kieszonkowa maszyna do szycia

Ciekawe akcesorium, które można zabrać ze sobą w podróż służbową i na wakacje, a także zastosować do niewielkich napraw. Niestety, dość trudno jest utrzymać prostą linię ściegu, dlatego nie zastąpi ona standardowej maszyny w szyciu przeróżnego rodzaju materiałów.

Hafciarka

Nie do szycia, tylko do ozdabiania materiałów – maszyna typu hafciarka pozwala na robienie wyjątkowych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin oraz dzianin. Obecnie dostępne są rozmaite hafciarki komputerowe, które umożliwiają utworzenie nieskończonych ilości wzorów z zastosowaniem wielu kolorów nici. Efekt może być zachwycający –  tylko wyobraźnia właściciela jest ograniczeniem!

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jeżeli pragniesz szyć, z pewnością przyda ci się maszyna do szycia. Rynek oferuje ogromną liczbę różnorodnych maszyn, więc warto poznać je wszystkie, a potem zdecydować się na taką, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Żadna maszyna nie robi wszystkiego, dlatego może się okazać, że będziesz potrzebował więcej niż jednej. Zacznij szyć i tworzyć, na pewno szybko będziesz czerpać z tego radość!Stebnówka – najprostsza maszyna do szyciaWydawałoby się, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma ona jedynie jeden ścieg, prosty. Małą ilość funkcji wynagradza jednak solidność, moc i bardzo dobra jakość wykonania. To właśnie stebnówkę używa się do szycia skór bądź innych grubych lub twardych materiałów. Doskonale sprawdza się do szycia torebek i plecaków. Ten typ maszyny można znaleźć u szewca albo kaletnika.Maszyna wielofunkcyjnaObecnie jest to najmodniejsza z maszyn do szycia w domu. Do wyboru jest kilka rodzajów ścieg...