Dlaczego prowadzenie ogrodu w stylu eko to dobry wybór?

Ocena
0.00

Projektując ogród, powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jakim zakresie nasze działania wpłyną na środowisko oraz poprawę klimatu. Posiadając już wykonany ogród, możemy go udoskonalać  oraz modernizować, tak aby zaoszczędzić wodę opadową, dbać o glebę oraz powietrze. Musimy pamiętać o tym, że nasze decyzje wpływają na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat i komfort przebywania na wolnym powietrzu. Nasze codzienne funkcjonowanie w znacznym stopniu wpływa na jakość środowiska naturalnego. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (powracające susze, powodzie itd.) nasze pomysły we własnym obejściu mogą sprawdzić się także u innych. Mamy do wyboru sporo ekologicznych trików, dzięki którym, chociażby zaoszczędzimy wodę.

Oszczędzanie wody w swoim ogródku 

Przy planowaniu dróg, chodników i wszelakich utwardzeń na naszej działce istotnym jest, aby zadbać o stosowny współczynnik powierzchni biologicznie czynnej, by woda opadowa mogła swobodnie wsiąkać w podłoże, zasilając zasoby wód gruntowych, a także swobodnie wyparowywać. Zbyt obszerna powierzchnia utwardzona surowcami nieprzepuszczającymi sprawi, że stracimy wodę opadową nieodwracalnie. Konstruujmy nawierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Dodatkową opcją może okazać się także betonowa płyta ażurowa,  w której szczeliny przedostaje się woda, wchłaniając się w głąb ziemi.

Idealnym rozwiązaniem będzie także gromadzenie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do zakopywania pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy również dostać dopłaty), wszelkich beczek i pojemników, tak by służyła nam po podlewania trawnika, roślin ozdobnych i upraw warzywno-owocowych. Atrakcyjnym sposobem na rozprowadzanie wody opadowej są też studnie chłonne, które rozsączają wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Aranżujmy w naszych ogródkach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wtedy o mikroklimat dookoła naszego domu, jednocześnie zbierając wodę opadową, która dzięki temu wróci z powrotem do atmosfery. Jednocześnie ukształtujemy sprzyjające środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do podlewania roślin, zaoszczędzimy wodę, ponieważ są one tak skonstruowane, że rośliny dostają taką porcję wody, jakiej potrzebują.

Nawozy ekologiczne wykorzystywane w swoim ogrodzie

Ogromna część gotowych nawozów oraz ogólnie środków ochrony roślin spowoduje w przyszłości nieodwracalne szkody w naszym ogrodzie – gleba po pewnym czasie stanie się wyjałowiona, a groźne toksyny z nawozów przedostaną się do wód gruntowych oraz rzek. Aby stosunkowo ograniczyć wchłanianie chemii, możemy używać naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu należałoby zbudować na działce własny kompostownik, w którym bez większego zaangażowania stworzymy w pełni wartościowe nawozy dla naszych upraw. Jeśli jesteśmy w stanie wygospodarować niedużą powierzchnię na hodowlę warzyw lub owoców – uprawiajmy własne zbiory. Traktujmy je biologicznym nawozem. Będziemy mieć organiczne jarzyny i owoce z naszego ogródka, bez wszechobecnej chemii oraz ulepszaczy.

Jakie rośliny posadzić w przydomowym ogródku? 

Na pewno bez trudu da się wygospodarować miejsce dla kilku roślin miododajnych i nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu lub irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły oraz trzmiele wyprodukują spore ilości miodu. Jeśli umożliwiają nam to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, która będzie siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - oraz miododajnych.

Zła jakość powietrza a działania w przydomowym ogródku 

Dbając o jakość powietrza, należałoby się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, w szczególności tych spalinowych, niosących potężne ilości trujących substancji do atmosfery. Jeśli faktycznie nie wystarczą nam narzędzia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się nabyć kosiarkę spalinową, która wydziela mniej zanieczyszczeń? Można również zaopatrzyć się w  kosiarkę wykorzystującą do napędu energię słoneczną. Nie spalaj śmieci. Staraj się je segregować, niektóre z nich mogą być bazą dla kompostu.  Myślmy przyszłościowo, szanujmy siebie nawzajem oraz nasze środowisko, w którym razem żyjemy. 

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Projektując ogród, powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jakim zakresie nasze działania wpłyną na środowisko oraz poprawę klimatu. Posiadając już wykonany ogród, możemy go udoskonalać  oraz modernizować, tak aby zaoszczędzić wodę opadową, dbać o glebę oraz powietrze. Musimy pamiętać o tym, że nasze decyzje wpływają na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat i komfort przebywania na wolnym powietrzu. Nasze codzienne funkcjonowanie w znacznym stopniu wpływa na jakość środowiska naturalnego. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (powracające susze, powodzie itd.) nasze pomysły we własnym obejściu mogą sprawdzić się także u innych. Mamy do wyboru sporo ekologicznych trików, dzięki którym, chociażby zaoszczędzimy wodę.Oszczędzanie wody w swoim ogródku Przy planowaniu dróg, chodników i wszelakich utwardzeń na naszej działce istotnym jest, aby zadbać...